Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Co je to kyberšikana

Čtrnáctiletému Ghyslainu Razovi učarovaly Hvězdné války. Jednou proto natočil sám sebe, jak předvádí svojí oblíbenou bojovou scénu z tohoto filmu. Jeho spolužáci ze střední školy mu ale tuto jeho tanou nahrávku ukradli a během několika týdnů doslova obletěla celý svět. Parodie šokovaného Ghyslaina se nakonec z blogů dostaly třeba až do jedné z epizod South Parku. Výsledek? Ghyslain se psychicky zhroutil a dlouhé měsíce se musel léčit. Spolužáci Anny Halmanové z ní o přestávce strhali šaty a začali ji obtěžovat. Celé toto nechutné divadlo si přitom natáčeli na mobil, a vyhrožovali jí, že video nahrají na Youtube. Svojí hrozbu  nakonec opravdu splnili. Anna se oběsila. Třináctiletá Megan trpěla komplexy kvůli svému vzhledu. Když se proto na Myspace seznámila s údajně šestnáctiletým Joshem, který ji vyznal lásku, několik týdnů nemyslela na nikoho iného. Josh však Megan po nějaké době začal posílat urážlivé zprávy. Megan se zhroutila a nakonec spáchala sebevraždu. Vyšetřování ukázalo, že ve skutečnosti se za identitou Joshe Evanse skrývala padesátiletá matka Meganiny bývalé kamarádky, se kterou se už Megan dál nechtěla stýkat.

Tyto tři smutné skutečné příběhy ilustrují některé z podob závažného a nebezpečného jevu, pro který se postupně vžilo označení kyberšikana. V současné době zahrnuje celou řadu nejrůznějších strategií, které bývají prováděny prostřednictvím informačních a komunikačních technologií, typicky mobilního telefonu a sociálních sítí nebo blogů. Společné mívají to, že jejich cílem je za pomoci těchto prostředků někomu ublížit.

Podobně jako tomu bývá v případě šikany jako takové, ale s jedním důležitým rozdílem. Kyberšikana totiž díky svému propojení se světem internetu a elektronické komunikace často umožňuje útočníkovi zůstat dlouho v anonymitě, a výsledky eho obtěžování k tomu navíc mohou zasáhnout daleko více lidí. Utrpení oběti proto může být ještě o něco větší a především dlouhodobější

Zatímco v případě klasické šikany tak často učitelé nebo rodiče mohou odhadnout, kdy jejich dětem hrozí větší nebezpečí - například cestou ze školy nebo v šatně - u tzv. kyberšikany k útoku může doít doslova kdykoliv a kdekoliv.

Protože něco jiného je fyzicky napadnout spolužáka a začít o něm šířit nelichotivé materiály na internetu, útočníkem se v případě kyberšikany může stát doslova kdokoliv, často i ten, od koho bychom to ve skutečném světě čekali nejméně.

Druhé nebezpečí této formy šikany pak spočívá v tom, že útočníkem se tady vlastně stává každý, kdo urážlivý nebo ohrožující materiál na sociální síti nebo svém blogu pošle dál. Každým takovým sdílením se totiž samozřemě dál násobí utrpení obětí.

Při útoku v rámci kyberšikany sice samozřejmě často nedochází k přímemu kontaktu útočníka s obětí, i když i to nemusí vždy být pravda, viz. případy natáčení ve školní třídě. Neznamená to ale, že by snad následky kyberšikany byly méně intenzivní. Zatímco jedna facka v šatně zabere pár vteřin, urážlivé materiály dostupné komukoliv s přístupem na internet mohou oběti škodit dlouhé týdny a měsíce. Bránit se takovému útoku je navíc často prakticky nemožné.

Co proto v případě, že se právě vy stanete obětí kyberšikany, doporučuí odborníci? Samozřemě je vhodné se v situaci, kdy si nevíte příliš rady, obrátit na některou ze specializovaných linek bezpečí. I přesto však existuje několik obecných doporučení. Především je potřeba vždy nebýt přehnaně důvěřiví, myslet na to, že podle výzkumů většina nám neznámých lidí během elektronické komunikace lže. A především: nesdělovat citlivé informace tam, kde existue riziko nebo podezření, že by mohly být zneužity.

Další články