Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Jak ochránit děti před online zvrhlíky

Hraní online her, hodinové konverzace přes ICQ nebo facebook, a zbylý čas strávený hledáním informací pro školní referát. Představit si dnes den našich dětí bez počítače a internetu je skoro nemožné. Kromě zábavy a poučení však svět internetu skrývá také celou řadu nástrah. Ne každý, s kým se tu vaše dítě setká totiž musí mít dobré úmysly. Jak proto omezit rizika na naprosté minimum? To se dozvíte v následuícím krátkém shrnutí těch nejdůležitějších zásad.

V první řadě je dobré mít pokud možno neustále na paměti především to, že děti jsou velice zvídavé a vynalézavé. Což zároveň znamená, že žádné řešení nikdy nemusí spolehlivě fungovat věčně. Věřte tomu, že pokud se vaše ratolest jednou rozhodne vaše zabezpečení obejít, je skoro jisté, že dříve nebo později se jí to nakonec podaří. Z toho důvodu je vhodné vaši strategii zabezpečení počítače čas od času měnit.

Většina počítačově gramotnějších rodičů dnes při ochraně svých dětí myslí především na nejrůznější softwarové nástroje. Často pak zapomínají na to, že svůj význam ale stejně tak může mít  i fyzické umístění počítače ve vaší domácnosti. Vždy je proto dobré při jakémkoliv podezření počítač umístit ideálně v obývacím pokoji. Získate tak totiž dobrý přehled o tom, co konkrétně vaše dítě na internetu dělá, a nakonec i to, kolik času celkově takovou činností stráví.Jinými slovy, pokud má dítě svůj počítač schovaný za dveřmi svého pokoje, je pro něj poměrně jednoduché například sledovat nevhodné stránky.

Druhou důležitou zasadou je nemyslet vždy jenom právě na nevhodné nebo zakázané stránky. Ochránit je potřeba také samotné součásti počítače, jako je například webkamera. Proto až budete vymýšlet, které stránky zablokovat heslem, vymyslete jedno také pro vaši webovou kameru.

Hesla obecně je vhodné průběžně měnit, anebo se vůbec nelépe rovnou spolehnout na zaheslování pomocí čtečky otisku prstu. Právě tento způsob je totiž velice praktický, protože jeho obejití je opravdu velice těžké.

Ani těmito opatřeními ale vše nekončí. Ujistěte se, že vaše dítě nikdy a nikde v rámci svého profilu na sociálních sítích neukazuje svoje skutečné jméno, kontaktní údaje ani fotografie. Místo toho je dobrou variantou si raději s dítětem sednout k počítači, a zkusit společně vymyslet vtipnou internetovou přezdívku, ke které rovnou můžete najít veselý a výstižný obrázek.

Bránit svoje soukromí by ale vaše dítě mělo i když přijde na tyto nové čistě internetové přezdívky. Ujistěte se proto, že hesla k těmto profilům děti nedávají svým kamarádům ze školy nebo sousedství. I přátelé se totiž mohou velice snadno rozhádat, a krádeže profilů, ze kterých pak píše jménem dítěte někdo jiný, často bývají zdrojem těch největších neštěstí.

Kromě problému bezpečnosti profilů na sociálních sítích  byste se svým dítětem měli probrat také emaily. Vysvětlete mu, at‘ neotvírá přílohy neznámých a nevyžádaných emailových zpráv. Podobně je také dobré myslet na to, že není potřeba vyplnit dotazník ke každé internetová soutěži nebo anketě, na kterou na internetu narazí. Pozor je třeba dát především na ty, které se dožadují vaší adresy nebo informací o rodině.

Další články