Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Jak poznat závislost na internetu

Internet není jen výborným zdrojem informací nebo kanálem, pomocí kterého dnes můžeme dvacet čtyři hodin denně komunikovat s přáteli z druhého konce světa. Psychologové dnes  zároveň varují, že pro mnoho z nás může být také zdrojem ohrožení. Hodiny strávené vášnivým surfováním se totiž postupně můžou stát branou do nebezpečného světa závislosti na internetu. A nejvíce ohrožení jsou samozřemě ti nejmladší z nás.

Odborníci z adiktologických pracovišt‘, kteří se problému věnují, zdůrazňují, že závislost na internetu, tzv. netolismus, naštěstí mírou svého rizika daleko zaostává za hrozbami spojenými se zneužíváním alkoholu a drog. Jedním dechem ale zároveň dodávají, že přehnané zlehčování tohoto druhu závislosti určitě také není na místě. Vždyt‘ podle psychologických výzkumů je závislostí na internetu ohrožena až čtvrtina populace ve věkové kategorii mezi 12 až patnácti lety. Tato kategorie dětí a mládeže pak je zároveň tou vůbec nejohroženější skupinou.

Jak je možné poznat, že závislostí na internetu je ohroženo právě naše dítě? Odpověd‘ na tuto otázku je poměrně prozaická. Zničehonic si jednoho dne uvědomíme, že naše ratolesti na internetu tráví dlouhé hodiny, vysedávají u počítače do hluboké noci, a postupně ztrácejí zájem o většinu svých dosavadních koníčků. Pokud se potom z nějakého důvodu nemohou právě dostat k počítači, internetu nebo oblíbené aplikaci, začnou být nervózní, podráždění, nebo se jim nedaří soustředit na jiné činnosti.

Psychologové v této souvislosti dodávají, že v mnoha případech jsou tyto problémy v životě dětí a mládeže spojeny s kratšími časovými obdobími, kdy po pár měsících či půl roce samy odezní. Děti se pak opět vrátí ke svému dosavadnímu normálnímu způsobu života. Spolu s tím také platí, že netolismus jako osobní problém se v drtivé většině případů netýká celého internetu jako takového, ale spíše je spojený s problematickým užíváním konkrétních aplikací.

Pokud osoba postižená tímto druhem problémů nemůže svým oblíbeným způsobem na internetu strávit „dostatečný” počet hodin, její reakce se zdají být přehnaně impulzivní, v krajních případech mohou nabývat až agresivních obrysů. Důležité je tady potom hlavně to, že jakmile je možné se k internetu vrátit, potíže opět zmizí. Anebo se přinejmenším zmenší jejich rozsah. Jak dnes vypadají potenciálně nejrizikovější zdroje internetového obsahu? Většinou jde o online hry, nejrozšířenější sociální sítě a samozřejmě v neposlední řadě pornografické stránky.

A koho se v praxi závislost na internetu týká nejčastěji? Jak jsme již naznačili v úvodu, v první řadě jde o věkovou kategorii v rozmezí 12 až 15 let. V ní potom zejména těch, kteří se zdají být spíše uzavření, samotářští, introvertní. Obtížně navazují přátelství a sociální kontakty obecně. Právě proto pro ně představuje život v online prostředí větší lákadlo, než je běžné u většiny populace.

Pokud se potom budeme ptát, odkud se berou příčiny tohoto silného tíhnutí k trávení většiny času na internetu, psychologové doporučují upřít naši pozornost především k rodině. Právě období raného dětství a vzorce výchovy v rodině jsou totiž v tomto směru určující. Přehnaně přísní rodiče s velkými nároky na své potomky mohou v dítěti vzbudit pocity méněcennosti, od kterých pak děti utíkají k virtuální komunikaci. 

Další články