Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Kyberstalking - obtěžování po internetu

Dva roky sledoval svoji kolegyni, psal jí výhružné emaily, obtěžovalem neustávajícím deštěm esemesek, aby ji pozděi postupně fyzicky napadl, zničil automobil a nakonec před eím vlastním domem zabil. Pravidelný zákazník kroměřížské pizzerie půl roku elektronicky obtěžoval servírku, vše vyvrcholilo eho pokusem vytlačit ji ve voze ze silnice. Tak vypadají některé skutečné příběhy kyberstalkingu, které proběhly českými médii. Společné mají to, že útočníci ke svému sledování v masivním množství využivali prostředky elektronické komunikace. Výsledky studií na toto téma však naznačují, že ve skutečnosti většina případů kyberstalkingu nemusí končit až takto drasticky. Převažují mezi nimi totiž pachatelé, kteří zůstanou právě u elektronického obtěžování. Ale samozřejmě to není vždy pravidlem.

Kyberstalking jako takový můžeme popsat jako opakované a postupně čím dál intenzivněší obtěžování oběti útočníkem, který se neštítí použít jakékoliv informační technologie. V touze minimalizovat riziko svého odhalení proto neváhá obět‘ bombardovat čím dál větším množstvím obtěžujících telefonátů, sms zpráv nebo zpráv na sociálních sítích, jejichž obsah je čím dál více nepříjemný.

Oproti běžným představám však pachatel nebývá nejčastěji už od začátku veden úmyslem svojí oběti fyzicky ublížit. Podle statistik totiž naopak motivem této formy sledování bývá spíše neopětovaná láska nebo přehnané zbožňování od člověka, se kterým jsme nikdy neměli nic společného.

Vůbec nejčastěji se ale v praxi při kyberstalkingu setkáváme s útočníky, kteří se rekrutují z řad bývalých partnerů nebo partnerek oběti. V absolutních číslech tady převažuí muži, kteří zastupují útočníky asi z 87%.

Typický případ kyberstalkingu tak představuje bývalý partner, který není schopný přijmout fakt, že jeho vztah nadobro skončil. Obsahem útoku kyberstalkera tady může být jak touha vztah znovu obnovit - právě prostřednictvím obtěžuících zpráv a vzkazů, anebo naopak touha odplaty za odmítnutí.

Směs frustrace ze ztráty, strachu, a žárlivosti vede nejprve k urputným prosbám po návratu, aby se postupně přes demonstrace síly dostala k obecnému vyhrožování a nakonec konkrétním výhružkám týkajícím se toho, kdy se co oběti stane, pokud nesplní požadavky útočníka.

Druhým poměrně častým typem kyberstalkera e tzv. uctívač. Jde o takového útočníka, který se s obětí nikdy nemusel setkat, ale dozvěděl se o ní jinak. Tento druh elektronického obtěžování velice často postihuje známé osobnosti, ale  netýká se jenom jich. Celá řada obětí totiž patří mezi ty, kteří se z nejrůznějších důvodů mohli objevit ve sdělovacích prostředcích, například jako svědci nějaké významnější události. Pro tento typ kyberstalkingu je typické, že jakákoliv i sebemenší reakce oběti útočníka motivuje k dalšímu obtěžování. Útočník si totiž vždy najde způsob, ak si tuto reakci psychologicky vysvětlit jako úspěch nebo pobídku k dalšímu jednání. Pokud se proto vašemu dítěti stane něco podobného, vždy je naprosto klíčové za žádných okolností na útočníkovo jednání nereagovat. A to ani i kdyby to mělo být třeba v podobě příkrého odmítnutí nebo hrozby ohlášením na policii. Útočník si totiž i v takovém případě nade cestu, jak ve vaší odpovědi najít tón naděje. Lépe je proto pouze všechny útoky a jejich proevy zdokumentovat, a rovnou se s žádostí o pomoc obrátit na odborníky.

Další články