Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Možnosti omezení internetu díky rodičovským zámkům

Léky, chemikálie nebo časopisy pro dospělé můžete kdykoliv snadno umístit tak vysoko, aby na ně dítě nedosáhlo ani když si stoupne na židli. Anebo je rovnou můžete zamčít v garáži na několik západů. V případě internetového obsahu je ale něco podobného prakticky nemožné. Jak se proto bránit riziku, že vaše dítě bude vystaveno nevhodnému obsahu? Naštěstí je dnes k dispozici celá řada nástrojů, které podobnou situaci dokáží efektivně řešit. Jde o takzvané Parental Controls, které v českém prostředí zdomácněly pod označením rodičovské zámky.

Rodičovské zámky jako takové představují programové vybavení vašeho počítače, mobilního telefonu nebo konzole, které dokáží dohlížet na internetové aktivity vašeho dítěte, přičemž některé nevhodné operace nebo obsah zablokují tak, aby k nim nikdo nezletilý neměl přístup.

Rodičovské zámky dokáží v jeden moment provádět najednou celou řadu operací, které pokrývají všechny nedůležitější oblasti, ve kterých vašemu dítěti na internetu nebo u počítače obecně může hrozit nebezpečí.

Činnost rodičovských zámků nicméně často začíná u ochrany samotného počítače. Je totiž díky nim možné pomocí vytvoření několika různých uživatelských účtů určit, který člen vaší domácnosti bude mít jakou kontrolu nad počítačem. V praxi pak například jenom rodiče mohou instalovat nové programy, měnit stávající anebo je odebírat. To samé platí pro nastavení systému, správu uživatelů nebo například mazání souborů. Díky této první úrovni ochrany tak vždy můžete mít přehled a kontrolu nad programy, které vaše dítě používá.

Druhou důležitou schopností naprosté většiny rodičovských zámků je, že dokáží určit časové limity toho, kdy vaše dítě počítač může používat. Díky tomu tak má rodič možnost jednoduše určit například to, v které dny dítě může používat internet, a především v jaký čas a na jak dlouho. Nainstalujte si rodičovský zámek, a odpadnou starosti s tím, jestli vaše dítě nesedá k nevhodnému internetovému obsahu jen co usnete.

Podobně důležitou schopností rodičovských zámků je potom schopnost kontrolovat a blokovat programy a počítačové hry, které jsou označené jako nevhodné pro konkrétní věkové skupiny. I když se tak vaše dítě například ve škole dostane ke hře, která na obalu nese varování, že je vhodná od osmnácti let, doma už se mu jí zahrát nepodaří.

Asi ze všeho nejdůležitější součást softwarových rodičovských zámků však představuje jejich schopnost filtrovat webové stránky, čili identifikovat ty potenciálně nebezpečné, které mají být zablokovány, případně naopak rozšiřovat seznam těch, o nichž je známo, že jsou pro děti a mladistvé naprosto bezpečné.

V praxi pak vše vypadá tak, že program využívá průběžně aktualizovanou databázi rizikových, závadných a nebezpečných stránek, které proto neumožní v prohlížeči vašeho počítače zobrazit. Jejich obsah přitom neodhaduje jenom ze samotné URL adresy toho kterého webu, ale při vyhodnocování rizika zároveň pracuje například i s rizikovými klíčovými slovy.

Jak ale nakonec zjistit, jestli vše fungovalo jak má? Docela jednoduše. Rodičovské zámky totiž samozřejmě disponují schopností pravidelně vytvářet reporty. Můžete si tak snadno nastavit například to, že vždy jednou za týden budete mít k dispozici kompletní přehled toho, co kdo v uplynulých sedmi dnech na vašem počítači dělal. At‘ už půjde o kompletní seznam toho, které stránky byly zobrazeny, anebo časový monitoring používaných programů.

Další články