Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Možnosti rodičovské kontroly dětí na internetu

Když otevřete kterýkoliv televizní program, už na první pohled snadno odhadnete, které z pořadů jsou pro vaše děti vhodné, a kterým by se naopak zraky vašich ratolestí měly vyhnout. Pořady pro dospělé zkrátka nikdy nezačínají hned po pásmu pohádek, a jako rodič proto nemusíte být u zapnuté televize vždy ve střehu. Problém je ale v tom, že na internetu, který dnes sledování televize masivně nahrazuje, nic z toho neplatí. V podstatě 24 hodin 7 dní v týdnu tak vaši nejmenší mohou být jenom pár kliknutí od závadného obsahu. Jak proto efektivně předcházet tomu, aby se děti na webu nedostaly tam, kam nemají?

V první řadě e třeba říct, že v současné době už existuje celá řada dobře vyzkoušených a především účinných nástrojů rodičovské kontroly, které můžete použít prakticky na všech nejrozšířenějších platformách. At‘ už mluvíme o vašem domácím počítači jako takovém, internetovém prohlížeči nebo třeba displeji mobilního telefonu.

At‘ už na vašem počítači máte nainstalovaný jakýkoliv operační systém, můžete počítat s tím, že už za pár minut určitě najdete nástroj rodičovské kontroly integrovaný přímo v něm. V případě Microsoft Windows jde například o populární Windows Zabezpečení rodiny. S jeho pomocí lze snadno zablokovat závadné stránky, sestavit si vlastní filtry zakázaných stránek, anebo třeba časové omezit možnost surfování na internetu. Spolu s tím v něm můžete také sledovat historii prohlížených webových stránek, anebo celkově kontrolovat, kdo co na vašem počítači celý den dělal.

Podobně nástroe můžete najít také pro operační systémy tzv. chytrých mobilních telefonů, a to na všech rozšířenějších platformách, jako je třeba android nebo iOS. stačí nainstalovat některou z aplikací, která průběžně kontroluje způsoby používání internetu. Dokonce je také možné nainstalovat programy, které rovnou budou mazat všechny aplikace nainstalované v telefonu vašeho dítěte, jež mohou potenciálně představovat hrozbu.

V praxi ale možná vůbec nejrozšířenější způsob ochrany dětí na internetu představují aplikace nainstalované přímo v internetovém prohlížeči. Základem tady je nastavení zaheslovat tak, abyste k jeho změně měli přístup jenom vy.  Potom můžete jednoduše zablokovat každou stránku, která se může zdát být pro vaše děti nevhodná nebo přímo nebezpečná. Možností a parametrů, jak tento filtr nastavit v konkrétním případě, je opět celá řada. Kromě samozřejmého zablokování konkrétních stránek si tu můžete zvolit několik klíčových nežádoucích spojení, která budou zablokována. Aplikace rodičovské ochrany prohlížeče pak zamezí vstupu na jakoukoliv stránku, která má určená klíčová slova nejenom přímo v URL adrese, ale i v názvu nebo třeba popisku.

Nainstalováním vhodného doplňku ale samozřejmě celý problém nikdy není vyřešený jednou provždy. V každém případě proto myslete na to, že pokud se vaše dítě na internetu přece jenom dostane k nevhodnému obsahu, ničemu příliš neprospějete, když problém vyřešíte nadáváním nebo kázáním. Výsledkem takového přístupu totiž může být jednoduše to, že příště už by se vám děti s ničím svěřovat vůbec nemusely, a místo toho se začnou v bahně nevhodného internetového obsahu  brouzdat tajně a na vlstní pěst. Vždyt‘ za to, jaký obsah je dnes na internetu přístupný, vaše děti přece nemohou.

Další články