Hledej hry
Uživatelský koutek
Dětské online hry
Nejhranější hry
Dětské tapety na plochu PC

Barbie Květiny Monster High My Little Pony One Direction Šmoulové Twilight sága

Nejlepší pohádky
Online hry
Baby Hazel Barbie hry Bubbleshooter hry Farma Makeover Monster High Papa Louie Solitaire Strategie Tanky Unity další hry »

Znáš klasickou hru Tetris?

Asi není nutné Tetris nijak dlouze představovat, protože jistě tuto hru každý, kdo alespoň někdy měl nějaký přístup k počítači, hrál. Troufám si říct, že se jedná o jednu z nejrozšířenějších her podobného charakteru. Již několik generací baví tato hra své fanoušky, malé i velké, bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání nebo majetku. Mohou ji hrát totiž úplně všichni. Jedná se sice již o starší hru, ale i v současném moderním počítačovém světě, si najde mnoho příznivců. A teď by se přiznal asi málokdo k tomu, že neví, jak se tato hra hraje.

Vraťme se do poloviny devadesátých let. Pamětníci této doby ještě nejsou tak staří, aby zapomněli na to, že Tetris se tehdy vyskytoval téměř všude. Na stáncích na tržnicích se nabízelo nespočetné množství této hry a skoro každá domácnost ji měla doma. Často dělala společnost při hygienických potřebách na toaletě.

Ač se to možná nezdá, tak hra vznikla v Rusku, kde ji stvořil Alexej Pažitov, programátor Moskevské akademie věd v roce 1984. Alexej dlouze vymýšlel všemožné matematické hry, až nakonec přišel s Tetrisem. Princip hry je od počátku stejný a ani v dnešní době tomu není jinak.

Princip je prakticky velmi jednoduchý. Z horní části obrazovky padají tvary, které jsou složené ze čtyř čtverečků. Hráč musí tyto obrazce přetvořit tak, aby než dopadly na spodní okraj, utvořily takový tvar, který by zapadl do již na zemi ležících tvarů. Podaří-li se vytvořit řadu, ta ihned zmizí a vše se posune směrem dole. Hráč prohraje tehdy, dostanou-li se kostičky až k hornímu okraji obrazovky.

A jak vlastně vznikl samotný název hry? Jedná se o složeninu dvou slov. Jedním je tetra, nebo-li řecky čtyři, což symbolizuje tvary, složené ze čtyř kostiček, a slova tenis. Hra má totiž vzdáleně tenis připomínat, i když mnozí hráči toto popírají. Sovětský Svaz nepatřil, a ani v současné době nepatří mezi významné producenty počítačových her. Ale Tetris, ten se jim povedl. Ihned se rozšířil do podvědomí celého světa a tím vrostla i prestiž jeho výrobců. Velmi rychle autorská práva opouští tehdejší Sovětský Svaz a dostávají se do moderní Ameriky, kde se stal doslova fenoménem. Veškerá americká mládež podlehla hře Tetris.

Je jasné, že postupem času a s vývojem moderních počítačových her je Tetris na ústupu. Již není tak častým společníkem a neobjevuje se na monitorech počítačů tak často jako dříve, ale i přes to si uchovává své skalní fanoušky, kteří jsou mu věrni. Stále je možné tuto hru spustit na všech počítačích, takže pokud si hráč chce vzpomínat na staré dobré časy, není problém. Mnozí uživatelé chytrých telefonů sahají po této hře. Buď už z nostalgie, nebo jednoduchosti a snaze nějak zabít čas.

Je ale dost možné, že časy slávy Tetrisu jsou ještě před námi. Výzkumníci z Oxfordu dělali studii zabývající se touto hrou a zjistili, že Tetris je výborným pomocníkem při vyrovnávání se s traumatickými situacemi. Což by mohlo výrazně pomoci během rehabilitace. Hra by měla zabránit, aby si pacient uchovával špatné zážitky nebo zkušenosti. Tím je vytěsňuje a cítí se lépe. 

Další články