Staré italské přísloví praví, že „Řím nevznikl za jediný den“. Trvalo dlouhá a dlouhá staletí, než se z malého městečka stala nejvýznamnější metropole své doby, odkud se Římané do delého světa vydávali rozšiřovat své impérium. Pokud se ale vy ten svůj Řím rozhodnete vybudovat právě v naší hře Cradle of Rome – v překladu Kolébka Říma – možná si naopak s jediným dnem nakonec vystačíte. Zkušenější hráčky, které již dokázaly pokořit poslední úroveň této hry, totiž říkají, že s trochou štěstí a praxe je nakonec možné hru Cradle of Rome opravdu dohrát za jeden den.
Cradle of Rome je jedním z vůbec nejoblíbenějších zástupců kategorie her, ve kterých musíte co nejrychleji, ale zároveň s důkladným rozmyslem skládat do jedné řady kostky tak, jak se před vámi z čistého nebe zjevují. Na rozdíl od mnoha jiných her tohoto typu se však v případě Cradle of Rome setkáte s o poznání propracovanějším herním systémem, díky kterému budete brzy mít pocit, že vám skutečný Řím doslova stojí u nohou. Tvůrci hry fungující pod hlavičkou Awem Studio se totiž rozhodli svůj výtvor ozvláštnit prvky strategické hry, díky kterým na vás čekají dlouhé hodiny vzrušující zábavy. Ale vezměme to raději pěkně popořádku.
Kolébku 5íma tvoří celá stovka herních úrovní, které jsou dále rozdělené do pěti dalších hlavních úrovní, kterým se zde říká epochy. Každá z těchto epoch popisuje jednu etapu budování historického Říma, ve které se navíc vždy změní vaše úloha. Začínáte hrát jako obyčejný rolník pracující na poli, ale spolu s přechodem do každé další úrovně si o velký kus polepšíte, a v poslední úrovni hry už tentokrát rozhodujete z pozice samotného římského císaře.
Základní herní postup je samozřejmě docela jednoduchý. Z padajících cihliček, ze kterých je nakonec postavený skoro celý Řím, je vaším úkolem sestavit celý řádek, teprve potom cihličky zmizí. Aby to však nebylo tak úplně jednoduché, nekončíme ve hře Cradle of Rome jenom u toho. Protože celou metropoli musíte takříkajíc vypiplat od kolíbky, začínáte nejdříve se stavbou jednoduchých stavení, bez kterých se neobejde žádná větší osada.
Proto prvními stavbami obvykle budou lom, mlýn nebo kovárna. Brzy ale – tak jak se ve hře propracováváte stále výše – pokračujete se složitějšími a hlavně honosnějšími budovami, ve kterých nakonec můžete poznat dvacítku nejslavnějších historických staveb skutečného Říma. Nechybí proto třeba Panteon, Koloseum nebo nakonec i zvelebení samotného Olympu, sídla Bohů.
Protože něco jiného je pracovat na stavbě hliněného mlýna a vláčet kusy toho nejlepšího mramoru až na Olymp, potřebujete ke stavbě stále propracovanějších budov samozřejmě také čím dál více zdrojů. Těmi jsou ve hře Cradle of Rome třeba zlato, ale i samotný stavební materiál nebo jídlo pro dělníky. Pokud řekněme váš první mlýn vyjde na 500 jednotek zlata, Koloseum pro změnu můžete pořídit teprve tehdy, až zlata budete mít asi sedmdesátkrát tolik – tedy nějakých 34 000 jendotek. Odkud můžete zlato, materiál a jídlo získat? Jednoduše. Musíte se snažit při skládání kostek.
Dobrou zprávou určitě je, že ve svém úsilí nebudete vždy odkázaní jenom na svoji rychlost a postřeh. Bonusové předměty jako kladivo nebo blesk vám totiž vaše úsilí dokáží výrazně usnadnit. Blesk tak například dokáže naráz odstřelit rovnou dvacet cihliček!
Sestřelte všechny zombíky v každé úrovni. K úspěchu vás přivede nejen přesná muška, ale také schopnost odrazů kulek od okolních stěn. Najdete správný úhel, přesně zamiřte a postupte do dalšího a obtížnějšího levelu.
Ještě jednou zde máme známé Woobies. Tentokrát v zimním provedení pod názvem Woobies Winter. I dnes se v této bubble shooter hře budete snažit střílet co nejpřesněji kuličky z kanónu, který je zde pro vás připraven. Nebojte se a pusťte se do hry se vší parádou.
Osud a budoucnost celého světa teď leží jenom v tvých rukou. Při pohledu na čím dál špinavější moře to už Neptun, Bůh vodního živlu, nevydržel. Praskly mu nervy a rozhodl se, že zničí celé lidstvo, aby byl v moři jednou pro vždy klid. Vytáhl proto ze skříně svůj obávaný trojzubec, který mu sloužil vyvolání hrozivých bouří a zemětřesení. Protože však Neptun byl odpradávna Bohem sprave
Již od dob dávno minulých existují mezi lidmi pověry o nesmrtelné rase upírů, kteří lační po lidské krvi a mohou člověka proměnit v příslušníka své rasy. Obzvlášť v poslední době zažívají upírské příběhy velký boom a to se promítlo i do tématiky počítačových her. Jednu takovou, s názvem Vampire Cannon, podrobíme bližšímu zkoumání a pokusíme se odhalit, jestli se jedná o zajímavou hru, co se v ní v
Otáčejte hrací plochou a dostaňte k sobě lidičky a zombíky. Následná infekce vás posune do dalších kol, ve kterých notně přituhuje. Otáčením se posunují i další překážky, které vám blokují cestu. Dojde také na výbušné sudy, které vám otevřou další cestu, ale vždy musíte přemýšlet, abyste si nezablokovali postup.